Novinky

Apple představí nové iPhony

Apple představí nové iPhony. Na co se tedy můžeme těšit?

Fanoušky Apple potěšil fakt, že společnost brzy představí nové iPhony řady 13 a 13 Pro. Oficiální představení se bude konat 14. září 2021, od 19:00. Bude se jednat o virtuální formu a vysílání proběhne ze sídla Apple. Událost bude možné sledovat jak na webu Apple, tak i na jeho YouTube kanálu.Obrázek článku

Co tedy můžeme od nového modelu očekávat?

To se dozvíme ve výše uvedeném oficiálním termínu. Nicméně na veřejnost unikly některé informace, které jistě všechny potěší.

 

Nové iPhony asi nebudou mít žádné zásadní inovativní změny. Ty se zásadně nedotknou vzhledu. Změn se dočká například displej, jehož výřez by měl být menší. Také jeho obnovovací frekvence by měla být 120 Hz. Tato frekvence by měla, u modelů 13 Pro, reagovat na provozní režim telefonu. Pokud bude režim standardní, displej bude fungovat na 120 Hz. Bude-li telefon nastaven na režim nízké spotřeby, frekvence se sníží na 60 Hz. Tím bude šetřena výdrž baterie i telefonu. Deaktivace režimu zatím není úplně jasná.

 

Vylepšení se týká také fotoaparátu

Ten bude nabízet lepší barvy během nočního režimu. Díky tomu budou mít fotky takto pořizované daleko realističtější vzhled. Ve hře je i režim astrofotografování. Ten dodá nočním fotkám daleko větší působivý dojem. Jasno, zda je režim možný u všech modelů, bude až po oficiálním představení.

Změn se dočkal také procesor a nová bude i verze operačního systému iOS.

Také výška a šířka telefonu se nezmění. Co se dočká změny, to je hmotnost a tloušťka, jejich čísla o málo narostou a to díky větším bateriím. To ovlivní právě jak hmotnost, tak i tloušťku. Vyrovná to fakt, že baterie déle vydrží a to až o několik hodin.

 

Všechny nadšence zajisté zajímá, jak se takto provedené změny promítnout na ceně. Podle dostupných informací by cena růst neměla

Jak správně vybrat respirátor?

Jak správně vybírat respirátory?

Povinností jsou relativně krátce, ale nedá se říci, že bychom na ně měli brzy zapomenout. Jistě, je to tak, respirátory s námi budou pravděpodobně ještě roky, jejich nošení bude s ohledem na zdraví nutné nejen v zimních měsících. Jak si potom zvolit co nejlépe? Podle čeho vybírat z modelů na trhu? Potěšíme ty z Vás, kteří mají rádi barvy – respirátor totiž rozhodně není jen bílý, ale může mít odstíny černé, modré, růžové či šedé. A to samozřejmě není vše…

FFP2 je lepší než KN95

Na úvod si musíme rozebrat, proč je certifikace FFP2 lepší než KN95. Orientujte se vždy podle toho, co je uvedeno na těle respirátoru – na jeho těle totiž nesmí chybět označení KN95, FFP2, případně také FFP3. Je to jednoduché, protože zatímco třeba FFP1 je určená jen do prašných provozů, jako je třeba stavebnictví nebo potravinářství, v nemocnici už se tato certifikace s pochopením nesetká. Proti virům a bakteriím totiž rozhodně nechrání a účinnost filtrace je hodně nízká, tedy alespoň oproti dalším modelům. Minimálně 80 %, je to málo nebo dost? Každý si ve světě, kde rozhoduje každá desetina procenta, odpoví sám. FFP2 je evropská certifikace, KN95 čínská. Na první pohled tu není žádný rozdíl, že? Respirátor FFP2 však nabídne lepší ochranu. Důvod?

 • Respirátory KN95 jsou testovány na část aerosolu, ale nikoliv na jiné částice.
 • Představují proto asi třetinovou ochranu proti klasické FFP2 variantě.
 • Při nákupu ochranných pomůcek tohoto druhu z Číny také hrozí, že produkt nemá atestaci vůbec – a je na něm tedy uvedena falešně.
 • Pokud jde o drobný přívěšek, ozdobu, magnetku na lednici, pak je nákup na čínských online tržištích v pořádku – ale když jde o ochranu zdraví, důvěřujme raději evropským certifikacím a standardům. Přitom pozor, na první pohled někdy vypadají skoro k nerozeznání podobně.

Správná péče o respirátory je důležitá

Vhodné skladování, ale také dodržování určitých pravidel při nošení. Na co se zaměřit, pokud se ptáme právě na respirátory?

 • Za prvé, nosit je mohou i šestileté děti, malé respirátory nabídnou také pestrý rej barev.
 • Právě tuto věkovou skupinu bychom ale měli naučit jistým zásadám, které se nemají porušovat.
 • Respirátor musí v první řadě ochránit dýchací cesty, měl by je proto patřičně zakrývat a dokonale přiléhat k obličeji, tak, aby vzduch neunikal po jeho okrajích – filtrace by tak nebyla účinná.
 • Měl by být tedy nasazen s pečlivostí, a nikoliv ve spěchu. Nejen tehdy, když nás čeká něco skutečně zajímavého.

Během nošení byste na respirátor neměli sahat, podobné pravidlo si jistě vybavujete i v případě roušek. Upevněte si ochrannou pomůcku tak, aby netlačila na obličeji a mějte patřičně čisté ruce, v souboji s viry a bakteriemi je právě hygienická stránka věci až na prvním místě. A co udělat s respirátorem poté, co jej použijete?

Jednorázový respirátor patří do odpadu

S respirátory, co patří mezi jednorázové – respektive to deklaruje výrobce – byste měli zacházet podle předpisů.

 • Tedy nenosit je opakovaně
 • Vyměnit je, pokud je to potřeba, už po několika málo hodinách (vliv má i prostředí, ve kterém se pohybujete).
 • I dětské respirátory je vhodné pravidelně měnit, likvidace pak probíhá stejně, jako například u použitých roušek.
 • Měl by být v plastovém pytli s tloušťkou nejméně 0,2 milimetru, pevně utěsněn, zavázán.
 • Tenčí materiál znamená nutnost použití dvou pytlů (sáčků).
 • Dbejte na zdraví zaměstnanců společností, které se starají o svoz odpadu a nepodceňujte tuto stránku věci.

 

Kde je nutné respirátory nosit?

V souladu se současným nařízením vlády bychom měli respirátory min. FFP2 třídy mít všude v uzavřených prostorách – MHD, supermarkety a další obchody a pochopitelně i lékárny či nemocnice. Na ulici by „měla“ stačit obyčejná rouška, respektive to alespoň vládní nařízení nevyžaduje. Proč se ale vlastně nechránit po celou dobu, kdy jste venku a potkáváte při tom i jiné lidi? A jak jistě víte, rouška chrání spíše vaše okolí (proto ji také nosí chirurgové při operacích, mají před sebou otevřenou ránu), respirátor poskytuje podobný komfort i vám.

Nezapomeňte také na to, že větší balení se vyplatí, je jasné, že jeden kus respirátoru vyjde v průměru výhodněji a určitě si nepořizujete jen jeden na celou zimu, že? Povinnosti nás občas zavedou mimo domov a musíme vyřídit neodkladné záležitosti. Cestujeme MHD, nakupujeme v marketech. A pro každou podobnou akci bychom měli mít jednorázový respirátor. Pokud si pořídíme ten, který je určen k opakovanému použití (označení R – nikoliv NR, což je právě jednorázové užití), měli bychom dbát na to, že řádně vyschne a podle doporučení odborníků také cca týden počkat.

Barevné dětské respirátory FFP2 pro děti cca od 6 - 12 let 

Snímek obrazovky 2021-03-10 v 7.52.48

iCarer - kvalitní kožené kryty na iPhone a iPad

Icarer je králem světa mobilních doplňků

Když se řekne Itálie, každému se možná jako první vybaví móda, i když fotbal, pizza nebo olivový olej mohou být v těsném závěsu. I na to pak sázejí majitelé italské značky iCarer, kteří poslali na trh kožená pouzdra na sluchátka nebo mobilní telefony a tablety. Ochrání před pádem a poškozením, ale také působí jako skvělý módní doplněk pro každý den. Co ještě víc si přát? Obliba v Evropě, USA nebo v Austrálii a na asijských trzích mluví za vše. Značka prosperuje, daří se jí a má pro vás neustále něco nového. Konkurente totiž nikdy nespí!

Pravá kůže a velmi originální design

Výrobní linka? Ale vůbec ne, tohle je ruční práce, která je vidět už na první pohled – a nejde jen o použité materiály, protože pravá kůže je sama o sobě jedinečná. Knížkové pouzdro s magnetickou sponou, to v praxi znamená jednoduché vložení i vyjmutí vašeho mobilu. A jen tak mimochodem, když chcete nabíjet, můžete i bezdrátově. Pouzdro je totiž tomuto účelu dobře přizpůsobeno, k potížím ve spojení tedy jistě nedojde, a kromě jiného je velmi lehké, v ohledu váhy je také premiantem. V kapse vám tedy vadit nebude a kdo někdy měl tu čest s kvalitní hovězinou, tak ví, že vydrží bez problémů dlouhé roky. Druhy zpracování jsme již probírali minule zde.

Snímek obrazovky 2021-03-06 v 19.17.02

Sortiment italské společnosti iCarer je ale ještě širší

Nejde jen o mobilní doplňky, powerbanky nebo bezdrátové nabíječky. Co byste řekli například na koženou podložku pod myš nebo elegantní pouzdro na doklady? V nabídce nechybí ani kosmetické zrcátko a našli bychom zde rovněž bezdrátovou nabíječku pro iPhone. Vlajkovou lodí tohoto výrobce pak jsou i další kožené doplňky. Jistě vás jako první napadnou luxusní peněženky, ale také batohy na notebook, tablet nebo malé příruční tašky. Nebo byste chtěli klasický ruksak?

 

Respirátor - stereotyp dnešní doby

Nacházíme se v období mezi zimou a jarem, nákaza Covid 19 prudce stoupá, společnost se uzavírá a omezují se mezilidské kontakty.

Na nákup potravin a drogerie, obstarat si nejnutnější věci a pak jít domů, taková je realita českých domácností už řadu týdnů a nezdá se, že by se mělo na tomto trendu něco měnit. I z vyšších míst zaznívá, že nějaká jiná verze reality bude nejspíše možná až v letních měsících, pokud ne přímo se začátkem podzimu.

Rouška dnes už bohužel nestačí

Ochrání sice okolí, ale nikoliv toho, kdo ji nosí – přesně takový je osud roušek, ať už těch látkových nebo chirurgických, se kterými snad každý z nás strávil důvěrné chvilky v minulém roce. Covid 19 je nepochybně větší hrozbou, než se původně předpokládalo a zdá se, že bitva s ním bude relativně dlouhá. Nakonec, plyne i z historie, že pandemie netrvají jen měsíce, ale spíše roky. S respirátory se proto budeme v letošním roce vídat pravidelně, i když je možné, že si užijeme krátkou letní pauzu. Jak ale víme z dětství, prázdniny utečou jako voda a podzim, respektive školní rok začne dřív, než se vůbec nadějeme.

Už jen z důvodů hygienických by nám neměl stačit jen jeden respirátor, mnohem lepší bude pořídit si malou zásobu a pravidelně tuto pomůcku vyměňovat. Je velmi pravděpodobné, že ji budete během roku potřebovat – je to podobné, jako když si pořídíte včas zimní oblečení nebo obuv. Můžete je mít v krabičce připravené v chodbě u věšáku a vždy, když opouštíte byt a jdete na nákup, za úřady nebo vyzvednout oběd přes výdejové okénko restaurací, si je jednoduše nasadíte.

Vhodný také pro citlivou pleť

Máte obavu, že tato ochranná pomůcka způsobí při delším nošení vyrážky nebo otlačeniny? Tento strach je zcela zbytečný, protože moderní respirátory FFP2 se nosí skutečně příjemně i díky tomu, že jsou z poctivé bavlny – i když zůstává pravdou, že lepší by byla realita bez nich, nejsme přeci zvyklí je mít neustále na sobě a možná je podvědomě bereme jako přítěž. Pokud ale můžeme něco udělat pro své nejbližší okolí a vlastně i pro sebe, je podobný zdravotní doplněk nutný. Nasadíte si jej jednoduše a ze zkušenosti možná víte, že se nosí lépe než rouška, která může při prudších pohybech sjíždět k nosu a vyžaduje úpravy.

Snímek obrazovky 2021-02-27 v 19.15.01

Donedávna se respirátor nosil běžně jen v dílnách a provozech s vysokou mírou prašnosti nebo tam, kde se pracovalo s chemickými postřiky na zahradách. Doba si ale žádá změny, tato ochranná pomůcka je i podle odborníků mnohem vhodnější než rouška vyrobená podomácku, ať už jste při sezení za šicím strojem naprosto precizní nebo ne. Jen bavlněná látka ze starého trička nestačí, poskytuje pouze základní ochranu a byla pomyslným hitem sezony v březnu 2020 – teď už jsme vlastně o rok dál, a nejen móda se ve světě mění.

Nezapomínejte ani na naše nejmenší Je k mání i dětský respirátor? Samozřejmě, výrobci jej uvádějí na trh také, například ve velikosti, která vyhoví prvňáčkům i dětem navštěvujícím už druhý stupeň ZŠ. Ochrana dýchacích cest je přeci důležitá i pro ně a jak se shodují mnozí odborníci, ani klasická zdravotnická rouška z netkané textilie v tuto chvíli nestačí. Děti si respirátor určený speciálně pro ně nasadí během pár vteřin, návod je totiž zcela jednoduchý, skoro jako zavázat si tkaničku – a ruku na srdce, toto přeci učíme i mnohé předškoláky, že? Nezapomeňte také na zásoby, protože kdo je doma má, může si být jistý, že je připraven. Během roku je rozhodně využijete, nepořizujete přeci vybavení na pouhý týden či dva dopředu. Bitva s covid 19 bude mnohem delší, než se dříve předpokládalo a zapojit by se měl každý zodpovědný jednotlivec.

Snímek obrazovky 2021-02-27 v 18.59.06

Barevné respirátory jsou módním výstřelkem pro všechny, kteří si nechtějí připadat jako doktoři v nemocnicích. Černé respirátory jsou zcela jistě na prvním místě, ale co takové růžové, fialové či zelené respirátory? Respirátor s tygřím vzorem či pavoučí sítí? No, nechme se překvapit, co výrobci ještě vymyslí.

cerny_respirator1